Silika: Aneb proč v zimě jedině se zimní pneu

Dle zákona a nízkých teplot za okny vyhřátých domovů musí v tomto období mít každý zodpovědný řidič přezuto na zimní pneumatiky. Většina z nás to dělá automaticky a nepřemýšlí, kde je vlastně rozdíl mezi zimní a letní pneu. Věříme, že většina řidičů dobře ví, proč je tak důležité jezdit v dané sezóně na jí určeném typu pneumatik. Opakování je však matka moudrosti. Proto vám dnes přinášíme rychlý přehled do problematiky plnících směsí pneu.

Seznamte se silikou

Silika je náplň do gumárenských směsí určených pro výrobu pneumatik. Je to směs na bázi oxidu křemičitého, která nahradila saze. Důvodem této náhrady se stal jednoduchý fakt – silika způsobuje v gumárenské směsi menší vnitřní tření. Celkovým efektem je pak snížení valivého odporu pneu.

Směsi obsahující vyšší obsah siliky tuhnou až při výrazně nižších teplotách. Uvádí se až hodnota okolo - 30 °C, což je v podmínkách České republiky více než dostačující.

Vraťme se zpátky k zimním pneumatikám

Jedním z významných rozdílů mezi zimní a letní pneumatikou je právě pozměněné složení směsi materiálu, který byl použit na výrobu pneu.

Logicky z výše uvedených faktů vyplývá, že zimní pneumatika obsahuje více siliky. Díky tomu jsou zimní pneumatiky lépe uzpůsobeny do mrazů, vynikají lepší přilnavostí, a to zejména na mokrém povrchu při nízkých teplotách.

Technická perlička na závěr

Silika má i další výhody než udržení stability automobilu na zimním typu vozovky. Její výhodou je i nižší měrná hmotnost, která tak redukuje moment setrvačnosti pneumatiky. Stačí tedy vynaložit menší výkon na výsledné roztočení kol.

Nyní už znáte technické pozadí, proč je zimní pneu vhodná do teplot pod 7 °C a naopak při vyšších už výhody ztrácí. Neváhejte se nám případně ozvat a společně vybereme ten správný model pro vás.