Možné závady na používaných zimních pneumatikách a jejich pravděpodobné příčiny
Pneumatiky je potřeba pravidelně kontrolovat. Důležité je jejich správné nahuštění, optimální hloubka vzorku a míra jeho sjetí. Kontrolovat nahuštění našich zimních pneu pro osobní vozy, ale také letních pneu, bychom měli minimálně jednou za 14 dní. Pokud je vzorek na naší pneumatice příliš sjetý a stav pneu neodpovídá jejich bezpečnému provozu, měli bychom je vyměnit za nové. Kde koupit zimní pneu pro osobní vozy? Jak na výběr nových pneumatik? Využijte obchod az-pneu.cz, kde vám i rádi poradí.
Zimní pneumatiky je potřeba zkontrolovat i před tím, než je uložíme k letnímu spánku po přezutí. Nejprve je vyčistíme, nahustíme na potřebnou hodnotu a poté zkontrolujeme, jaký mají desén a zda nejsou někde poškozeny. Pokud jsou v pořádku a schopné provozu i další rok, uskladníme je tak, aby nedošlo k jejich zbytečnému poničení.
Jaké závady můžeme zjistit na zimních pneumatikách a co bývá jejich příčinou? Jak se opotřebovávají pneumatiky při provozu?
Ojetý okraj běhounu značí příliš nízký tlak v pneumatikách. Pokud jezdíte na podhuštěných zimních pneu, zbytečně si je opotřebováváte a zhoršují se jízdní vlastnosti. Při ojetém pouze jednom okraji běhounu bude na vině špatná geometrie a neměli byste opomenout správné seřízení. Pokud jste zjistili, že je ojetý střed běhounu, jezdíte na přehuštěných zimních pneumatikách, které získají nežádoucí balónovitý tvar. Jsou vaše zimní pneumatiky opotřebené na různých místech? Měli byste se zaměřit na tlumiče, signalizuje to totiž jejich závadu. Jestliže jste našli na pneumatice jediné opotřebované místo, bude to následek smyku nebo přebrždění. Opatrnou jízdou, plynulým bržděním, výběrem co nejkvalitnějších silnic a vyhýbáním se obrubníkům můžete životnost svých zimních pneumatik pro osobní vozidla o něco prodloužit. Podélné rýhy a drážky vznikají na zimních pneumatikách většinou tehdy, když kola podkluzují a hrabou v nepříznivém terénu.